Projekt „NEO – North-East Observations”, realizowany przez organizacje partnerskie z Polski, Ukrainy i Litwy, dobiegł końca. Dzięki uprzejmości organizatorów WAMA Film Festival, ostatniego dnia festiwalu odbyła się ceremonia wieńcząca wymianę młodzieży, w trakcie której zaprezentowano etiudy zrealizowane przez uczestników projektu.
W sobotę, 8 października 2022 roku, młodzież zaangażowana w projekt „NEO – North-East Observations” zebrała się w olsztyńskim Multikinie, by wspólnie zobaczyć etiudy, które zostały zrealizowane w grupach podczas trwających sześć dni warsztatów.
W tym roku młodzież z Polski, Ukrainy i Litwy postanowiła nakręcić reklamy społeczne odnoszące się do hasła RZECZYWISTOŚĆ. Nad przebiegiem prac czuwali opiekunowie grup – Kordian Kądziela, Jakub Bastkowski, Tomasz Pyrak i Piotr Dylewski.
– Moja grupa składała się z wybuchowej młodzieży ukraińskiej, litewskiej i polskiej. Większość uczestników miała kontakt z planem zdjęciowym po raz pierwszy w życiu. Podczas wspólnej pracy nie tylko zyskali nowe umiejętności, ale nawiązali też przyjaźnie i nauczyli się wspólnie stawiać czoła niespodziewanym problemom, które są nieodłącznym elementem realizacji filmów – skomentował jeden z mentorów, Piotr Dylewski.
Podopieczni Piotra Dylewskiego zrealizowali spot społeczny na temat nieudolnego dążenia do perfekcji. W filmie młoda dziewczyna zmaga się w siedzącym w jej głowie „Panem Idealnym”.
– Jest to historia oparta na przeżyciach uczestników. Scenariusz zrodził się w trakcie trwającej dwa dni burzy mózgów – dodał opiekun grupy.
Nie tylko jego grupa podeszła do tematu bardzo dojrzale i refleksyjnie. Warsztatowicze pracujący pod okiem Kordiana Kądzieli zrealizowali spot zwiększający świadomość chorób psychicznych, podopieczni Jakuba Bastkowskiego zwrócili uwagę na problem zatracania się we własnej rzeczywistości, a grupa Tomasza Pyraka skupiła się na temacie komunikacji międzyludzkiej.
Gotowe spoty każdej z grup prezentujemy poniżej: